Namaz Hareketlerini Öğreniyorum

 • Yazar: İsa Sevgili, Kurucu
 • İftitah Tekbiri ()

  Erkekler: ellerini parmak araları hafif açık ve kıbleye karşı olarak kulaklarının yumuşak yerine (kulak memesine) değdirilerek "Allahu Ekber" diyerek tekbir alırlar.

  Kadınlar: ellerini parmakları araları aralıklı ve kıbleye karşı olarak omuz hizasına kadar (göğüsleri hizasında) kıbleye bakar şekilde tekbir alırlar.

  Namazda Kıyam ()

  Erkekler: tekbirden sonra sağ ellerini, sol ellerinin üzerine koyup ve sağ ellerinin küçük ve baş parmaklarıyla sol ellerinin bileklerini tutup böylece göbekleri altına koyarlar. Gözler secde yerine bakar.

  Kadınlar: sağ el, sol elin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüslerinin üzerine koyarlar. Gözler secde edilen yere bakar.

  Namazda Rüku ()

  Erkekler: rükuda, elleriyle, parmak araları açık olduğu halde diz kapaklarını tutup; sırt, bel ve başlarını dümdüz yaparlar. Dizlerini ve dirseklerini dik tutarlar.

  Kadınlar: rükuda erkekler kadar eğilmezler ve ellerini, parmak araları kapalı olduğu halde dizlerinin üzerine koyarlar. Ve dizlerini biraz bükük tutarlar.

  Namazda Secde ()

  Erkekler: secdede kollarını yere yapıştırmazlar. Uyluklarını karınlarından uzak tutarlar.

  Kadınlar: secde esnasında kollarını yere dokundururlar.

  Namazda Kaide-i ahire ()

  Erkekler: secdeden sonra oturmak üzere doğrulurlar, sağ ayaklarını yere dikerler, sol ayaklarını da kıvırarak üzerine dik vaziyette otururlar.

  Kadınlar: ayaklarını sağa doğru çevirerek otururlar.

  Namazda Selam

  Erkekler: selam verirken gözler omuzlara bakar. Önce sağa sonra sola bakılarak selam verilir.

  Kadınlar: selam verirken gözler omuzlara bakar. Önce sağa sonra sola bakılarak selam verilir.