Vaktinde kılınamayan kaçırılan sabah namazı nasıl kılınır?
Güneş doğduktan sonra sabah namazı nasıl kılınır?

 • Yazar: İsa Sevgili, Kurucu
 • Sabah namazı takvimlerde bulunan İmsak vakti ile başlar Güneş ile sona erer. Bu iki vakit arası sabah namazı vaktidir.

  Sabah namazı için kerahet vakti güneşin doğmasından itibaren 45 dakikadır. Güneş doğduktan sonra öğle vaktine 20 dakika kalana kadar sabah namazı sünnetiyle beraber kaza edilebilir.

  Eğer bu vakitte sabah namazının kazası kılınamaz ise Öğle vaktinden sonraya kalan sabah namazlarının sadece farzı kaza edilebilir. Sünnetini kazaya bırakma şansı kaybedilmiş olur. Halbuki, Güneş doğduktan sonra sabah namazı sünneti ile birlikte öğle vaktine kadar kaza edilebilir.

  Sabah namazının vakti çıkmadan kılmaya gayret etmek gerekir. Çünkü Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Sabah namazının iki rek`at sünneti, dünya ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır."

  Sabah namazını zamanında kılamayan kişi güneşin doğmasından ve kerahet vaktinin çıkmasından sonra, Öğle vakti kerahet girmeden önce kılabilirse hem sünnetini hem de farzını kaza eder.

  Sabah namazı öğleden önce kaza edildiğinde vakti içinde kaza edilmiş olur.

  Sabah namazının sünnetini kaza ederken, "Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetinin kazasını kılmaya." denir.

  Sabah namazının farzını kaza ederken, "Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzının kazasını kılmaya." diye niyet edilir.

  Sabah Namazının Kazasının Kılınışı

  Sabah Namazının 2 Rekat Sünnetinin Kazası

  Sabah Namazının 2 Rekat Farzının Kazası

  Sabah namazının kazasının kılınışı

  Sabah namazının vakti